(30.03) W poniedziałek 2 kwietnia minie 7 lat od śmierci Papieża Polaka.
Jan Paweł II był papieżem niezwykłym - sprawował posługę kapłańską, przez kilkadziesiąt lat kierował kościołem katolickim, niestrudzenie pielgrzymował po świecie, apelował o pokój. Dla wielu był nie tylko osobą duchowną, ale również autorytetem moralnym. Był papieżem, którego kochali wszyscy od młodzieży, po emerytów. W czasie swojego pontyfikatu, Jan Paweł II zaprowadził nowe porządki w Watykanie. Tuż po swoim wyborze na głowę kościoła katolickiego, Jan Paweł II nie pozwolił prymasowi tysiąclecia, Stefanowi Wyszyńskiemu uklęknąć przed sobą. Swoje pierwsze przemówienie do zgromadzonych na Placu Świętego Piotra, tuż po wyborze, wygłosił po włosku, a nie, jak się dotąd przyjęło, po łacinie. Te oraz wiele innych zmian spowodowało zmniejszenie barier między stolicą apostolską, a wiernymi. Papież - Polak przyjął prawdziwie pełną postawę papiestwa bliskiego ludziom, papieża apostoła na skutek czego diametralnie zmieniło się postrzeganie papieża przez opinię publiczną oraz społeczeństwo kościoła katolickiego, pozostałych chrześcijan, a nawet wyznawców innych religii.
1 maja 2011 roku przy aplauzie półtora miliona wiernych papież Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika na Stolicy Piotrowej - Jana Pawła II błogosławionym.
„Ojczyzna jest naszą matką ziemską.
Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje,
zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci.
Jest matką, która wiele przecierpiała
i wciąż na nowo cierpi.
Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”
Jan Paweł II
Informacje z Wrocławskiego Ośrodka KSN
(29.03) W dniu 27 marca 2012 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni wyższych Wrocławia zrzeszonych w Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” więcej...
7.rocznica śmierci Stanisława Jabłonki
(23.03) 27 marca 2012 roku mija siódma rocznica śmierci Stanisława Jabłonki. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Politechnice Wrocławskiej serdecznie zaprasza na Mszę św., która zostanie odprawiona 27 marca 2012 roku (wtorek) o godz. 11.30 w kościele p.w. św. Jana Apostoła, Wrocław-Zakrzów, ul. Zatorska 23 A. Wcześniej o godz. 9.30 w Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki przy ul. Okulickiego 2 we Wrocławiu odbędzie się spotkanie wspominkowe o śp. Stanisławie Jabłonce.
STANISŁAW JABŁONKA - pracownik naukowy, chemik, fotografik, działacz społeczny i związkowy oraz współzałożyciel Filii Fundacji im. Brata Alberta we Wrocławiu i honorowy przewodniczący Rady Fundacji w Radwanowicach k. Krakowa. Urodził się w 1937 r. w Chorzowie na Górnym Śląsku, w rodzinie powstańców śląskich. W wieku 2 lat stracił ojca, walczącego w obronie Katowic w czasie Kampanii Wrześniowej. Po ukończeniu Politechniki Gliwickiej pracował naukowo na Politechnice Wrocławskiej, z którą związał całe swoje życie zawodowe. W 1980 r. zaangażował się w tworzenie struktur NSZZ "Solidarność" na Dolnym Śląsku. Związkowi zawodowemu był wierny tak w czasie stanu wojennego, jak i po roku 1989. W latach 90-tych dwukrotnie kandydował na senatora z listy związkowej.
więcej...
Przewodniczącym Organizacji Zakładowej został dr inż. Stanisław Kwaśniowski
(21.03) Dnia 20 marca 2012 roku Zakładowe Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” w Politechnice Wrocławskiej wybrało dra inż. Stanisława Kwaśniowskiego na Przewodniczącego Organizacji Zakładowej.
Stanisław Kwaśniowski - Nauczyciel akademicki. Pracuje w Politechnice Wrocławskiej od 1978 roku w Instytucie Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej.
Wiceprzewodniczący w kadencji: 2002-2014; Członek Prezydium w kadencji 1998-2002; Przewodniczący Komisji Oddziałowej Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn w latach 1996-2003; Członek Komisji Zakładowej w kadencji: 1998-2014; Delegat na Zakładowe Zebranie Delegatów w kadencji: 1996-2014. Delegat na Walne Zebranie Delegatów NSZZ Solidarność Regionu Dolny Śląsk w kadencji 2010-2014. Członek Zarządu Regionu Dolny Śląsk w kadencji 2010-2014.
W „Solidarności" od 1980 roku.
Delegaci na Zakładowe Zebranie Delegatów wybrali Jana Kanaka na członka Komisji Zakładowej oraz Czesława Czuryło na delegata na Walne Zebranie Delegatów Regionu Dolny Śląsk .
Gośćmi byli: ks. Mirosław Drzewiecki - kapelan politechnicznej „Solidarności", JM Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, były Rektor prof. Andrzej Wiszniewski, Wiceprzewodnicząca Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność" Dolny Śląsk Maria Zapart, członek Komisji Wyborczej Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność" Dolny Śląsk Daniela Duda.
Wrocław, 21 marzec 2012
Wiceprzewodnicząca
KZ NSZZ „Solidarność”
w Politechnice Wrocławskiej
Jadwiga Szymonik
Informacje z Wrocławskiego Ośrodka KSN
(16.03) W dniu 13 marca 2012 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni wyższych Wrocławia zrzeszonych w Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” więcej...
Wycieczka autokarowa do Holandii
(16.03) Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Politechnice Wrocławskiej zaprasza na wycieczkę autokarową do Holandii na światową wystawę kwiatów - Keukenhof 2012
w terminie 23.05-27.05.2012.
więcej...
Targi edukacji prozdrowotnej
(16.03) Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Politechnice Wrocławskiej informuje o targach edukacji prozdrowotnej, które odbędą się 23 marca 2012 roku w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej przy ul. Dobrzyńskiej 21/23 we Wrocławiu.
więcej...
Wycieczka autokarowa "Perły Chorwacji"
(13.03) Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Politechnice Wrocławskiej zaprasza na wycieczkę autokarową "Perły Chorwacji" w terminie 27.04-05.05.2012.
więcej...
Wielkopostny Dzień Skupienia na Jasnej Górze
(12.03)W dniu 31 marca 2012 organizowany jest wyjazd autokarowy na Wielkopostny Dzień Skupienia na Jasną Górę do Częstochowy. `
więcej...
Zaproszenie na Zakładowe Zebranie Delegatów
Wystawa Marzec '68
(05.03) Zapraszamy na wystawę zorganizowaną przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Wrocławskiej
Wrocławski Marzec '68
(01.03) Wydarzenia studenckiej wiosny 1968 wywarły trwałe piętno w historii Politechniki Wrocławskiej. Były pierwszym, ale nie ostatnim głosem pokolenia, które zamierzało żyć w wolnej i demokratycznej Polsce i tego po latach dopięło. Wydarzenia te w swojej dramaturgii pokazały też jak skomplikowany był splot racji i postaw w środowisku akademickim tamtych czasów
więcej...