INFORMACJE
Z WROCŁAWSKIEGO OŚRODKA KSN

z dnia 21 września 2010 roku


W dniu 21 września 2010 roku odbyło się, zwołane w trybie awaryjnym, spotkanie delegatów wrocławskiego ośrodka KSN.

Program zebrania obejmował:

  1. Przekazanie informacji o działalności KSN w okresie lipiec-wrzesień.
  2. Dyskusja nad wypracowaniem opinii na temat działalności KSN.
Ad. 1.

14 lipca br. odbyło się spotkanie Prezydium Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność" z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Barbarą Kudrycką. Pani Minister uczestniczyła w spotkaniu tylko kilka minut; w dalszej części spotkania Ministerstwo reprezentował wiceminister Witold Jurek. Przewodniczący KSN - Edward Malec przedstawił stanowisko KSN sformułowane w 5 punktach (4 - dotyczących płac i 1- projektu nowelizacji ustawy). Nie uzyskano żadnych zobowiązujących odpowiedzi poza informacją, że ustawa jest w trakcie opracowania i na razie nie trafi do Sejmu. Podobne zapewnienia otrzymał Prezes ZNP, po spotkaniu ZNP z ministrem Boni. Tymczasem 30 lipca br. ukazał się nowy projekt nowelizacji, 31 sierpnia kolejny (uwzględniający jedynie uwagi redakcyjne) a 14 września pojawiła się najnowsza wersja ustawy, która została przyjęta jako rządowa inicjatywa i skierowana do Parlamentu.

Wobec stwierdzenia Pani Minister, że możliwe są jeszcze autopoprawki, KRASP, KSN i ZNP na spotkaniu w dniu 17 września wydali wspólny komunikat w sprawie istotnych problemów pracowniczych środowiska. Uznano, że pilnego rozwiązania wymaga sprawa relacji 3:2:1:1 w stosunku do średniej krajowej (a nie tak jak dotychczas kwoty bazowej) oraz że stosunek pracy profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego powinien wygasać z końcem roku akademickiego, w którym ukończył 70 rok życia a pozostałych nauczycieli akademickich i innych pracowników z końcem roku akademickiego, w którym ukończyli 65 rok życia.

Wobec powstałej sytuacji należy zastanowić się jakie działania powinna podjąć KSN a także zastanowić się nad relacjami Krajowa Sekcja Nauki - Komisja Zakładowa. Czy uchwały podjęte przez KSN Komisje Zakładowe będą realizować czy też będą je rozpatrywać. Sprawy te wyniknęły w związku z listem w sprawie pikiet wysłanych przez Przewodniczącego KSN do rektorów wybranych 17 uczelni w tym do Rektora Politechniki Wrocławskiej. E-mail do Rektora wpłynął wcześniej niż informacja do KZ. Komisja Zakładowa PWr znalazła się w niezwykle niefortunnej sytuacji. Wśród uczelni wybranych przez Przewodniczącego jedynie AGH, UW i UJ zadeklarowały organizację pikiet.

Ad. 2.

W trakcie dyskusji wrócono do postulatów 3:2:1:1. Zaproponowano aby relacja 3:2:1:1 była określana w odniesieniu do płacy podstawowej. Przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Medycznej zauważyli, że zainteresowanie pracowników uczelni nową ustawą jest niewielkie a uczestnictwo w pikietach jeszcze mniejsze. Urszula Mikołajczak z UW poinformowała, że na UW na jej Wydziale (Fizyki) zorganizowano akcję zbierania podpisów pod papierową wersją petycji. Zaproponowano aby formułując postulat przejścia na emeryturę w wieku 65 lat "złapać rząd we własne sidła" co może wywołać pozytywny oddźwięk społeczny. Z jednej strony bowiem rząd chce przedłużenia okresu zatrudnienia a jednocześnie proponuje ustawę, w której skraca wiek emerytalny. W dalszej dyskusji jednoznacznie opowiedziano się za prymatem Komisji Zakładowych nad Krajową Sekcja Nauki.

Podsumowując dyskusję zaproponowano propozycje działań na najbliższą przyszłość:

  1. Przygotowanie szerokiej akcji informacyjnej dla społeczności uczelni, między innymi dotyczącej kwestii zatrudnienia (kto zostanie zwolniony) co może doprowadzić do szerszego włączenia pracowników w akcje protestacyjne,
  2. zaangażowanie w sprawę Senatów Uczelni, Komisji Senackich, czasopism uczelnianych,
  3. przesłanie dobrych opracowań i uzasadnień do Parlamentarzystów, Ministra i Premiera, wizyty w biurach poselskich i bezpośrednie rozmowy z posłami.


     Sekretarz
Wrocławskiego Ośrodka KSN
dr hab. Ewa Rysiakiewicz-Pasek

KSN|Strona głowna|